Kritika se nerovná negativnost

29. listopadu 2012 v 16:56 | Skitty2 |  Úvahy jedné praštěné pandy
Poslední dobou jsem se dostala do stádia, že ráda nad věcmi bloumám a rozhodla jsem se tedy o svojí úvahu podělit. Tentokrát jsem si vzala na mušku kritiku.

Zjistila jsem, že především mladý umělci (všeobecně z oborů) ani přesně neznají význam tohoto slova. Nedivím se.
Pohybuji se po komunitách podobných mě samotné a už několikrát mě zarazilo jak jsou češi oproti jiným národnostem.. tak.. jak to říct? Ostrý. Dejme tomu.
To jestli jsou češi takový a takový bych nechtěla moc rozebírat, protože i když máme nějaké společné rysy, špatně volenými slovy bych mohla nedopatřeným urazit a to rozhodně nechci. Přesto, "čeští profesionální umělci" (nebo ty, který si na profesionály hrají) mě předvědčili o jedné věci: ani oni moc netuší co se pod slovíčkem kritika přímo skrývá.
Narážela jsem na to již v představení mého blogu na autorským klubu (ZDE).
Když se setká takovýhle "profesionál" s mladičkým umělcem, mám zkušenosti, že nikdy takové setkání (jest jen třeba po internetu) nedopadá příliš dobře.

Na nějakou dobu jsem se ocitla i mezi výtvarníky, kterým bylo průměrně od 7 do 14 let. Je pochopitelné, že sedmileté dítě nemůže úplně všechno chápat. Když opominu to, že se s takovýmhle věkovým rozmezím nedá vůbec pracovat, tak to bývá nehorázně drzé, nafoukané a stejně vás to neposlouchá, takže svými slovy tomu moc nezpůsobíte. Devět až dvanáct let už je hodně citlivá hranice, kde může skoro kdokoliv jejich chrabé hráze podkopat... a to začíná být problém.
Když se totiž objeví někdo o mnoho starší, často mi připadá, že si na mladších léčí své komplexy. A to právě "kritikou".

Nezaměnujte prosím dojmy s pojmy! Kritika je hodnocení, ne negativní vyčtení (i když to samozřejmě také zahrnuje.) Kritik má umět i pochválit. Ale tahle skutečnost se asi moc po internetu nezmiňovala.
Já vždy říkám, že pokud máte na srdci nějaké věci, které se vám nezdají na nějakým díle, máte je říkat opatrně a POKAŽDÉ najít něco dobrého. (Pokud je vidět, že bylo do toho vynaloženo úsilí.)

Já osobně jsem se napřímo s nějakou takovouhle "kritikou" na mé obrázky dlouho nesetkala, protože se o mě asi ta profesionální vrstva přestala zajímat a našla si další nebohé lidičky. Tak i tak, slyšela jsem toho dost. A rýhu na duši mi to určitě udělalo, nebudu říkat, že ne.

Ruku na srdce, určitě vy všichni jste především právě ve věku 9-12 let byli velmi citlivý a cokoliv vás rozhodilo. A teď si představte, že máte sen se naučit skvěle na kytaru... tak hrajete, každý den. Baví vás to, trénujete. Pak přijde někdo kdo vám tu kytaru vytrhne z ruky se slovy, že na to nemáte, je to hrozný a nikdy v tom nebudete dobrý.
To bolí, že?
Jak se k tomu budete navracet? A budete vůbec?

Právě v době kdy jsem byla především mezi mladými jsem tohle viděla hodně často. I když je pravda, že ne s kytarou, ale s obrázky. Někdo nahrál svůj obrázek na internet s tím, že "chce kritiku" a všichni se na něj hned sesypaly jak vosy se všema záporama, co našli. Zbyla jenom spoušť a naprosto zdrbnutý celek, kterej už skoro ztratil jakoukoliv hodnotu. Tohle se nedělá!
Především ne mladým. Ty potřebují rozvíjet, podporovat. Nemusí to být vaši přátele, ale držme nějakou úroveň.

Na začátku jsem hodně vypíchla čeští umělci a není to jen prostá náhoda. Takováhle jednání jsem viděla především právě od téhle sféry. Nevím, možná je angličtina jenom "lépe znějicí jazyk", ale lidé jiné národnosti, i třebaže mi něco zdrbali, vždy dodali i něco povzbuzujicího. I kdyby to mělo znamenat jenom "jen tak dál."

O své zkušenosti s takovouhle přehnaně negativní kritku jsem tady na blogu už jednou psala. Především ohledně uhlu, tam nastal největší problém. S aktivním kreslením jsem na dva a půl roku úplně skončila, právě kvůli těm profesionálům, který mi skrze internet napsali jak jsem nemožná, že si radši mám tužkami zatopit a tak. Když nepsali takovéhle komentáře, sepsali naopak každou negativní věc a dost hrubým způsobem. Odradilo mě to. "Asi mají pravdu, jsem nemožná."

Ani nevím jak jsem se ke kreslení vrátila zpátky. Myslím, že čistě jen kvůli tomu, že jsem si opravdu hodně přála jít na uměleckou školu. Něco mě tam táhlo, cítila jsem, že tam budou lidi jako jsem já a budou mi rozumět. Nebudou to hlupáci na základní škole. Ale musela jsem hodně makat a tak makala. :)

Kritika mi pomohla.

A děkují za ní všem, kteří mi dali smysluplnou a pomocnou. Bez nich bych nikdy nemohla pokračovat.

Co tímhle tedy chcí říct? Nezatracujte jí. Každý umělec jí potřebuje, ale potřebuje i zdatnýho kritika, který tomu rozumí, ne hlupáka co si na to hraje. Hlupáky nepotřebuje totiž nikdo a přitom jich je tolik.
Vážím si tedy Vás všech rozumných lidí a děkuji vám. Za cokoliv, ale děkuji. I kdyby jen za to, že vůbec jste.

Mějte se krásně a... kritizujte!
 


Komentáře

1 t t | 29. listopadu 2012 v 17:03 | Reagovat

http://www.youtube.com/watch?v=DWyskmhLIfs

prosím zhlédni video a dej like,komet nebo odběr

THANK YOU

2 Bleskoblesk Umeme Uma Bleskoblesk Umeme Uma | 29. listopadu 2012 v 17:11 | Reagovat

Bereš mi slova z úst. Já si také ráda poslechnu kritiku,abych dostala nějakou radu,ale ne (jako se už stalo) takovou,kde mi někdo napíše,jestli ten hnus nemůžu smazat a do toho tisíce smajlíků,kterým je špatně-a to většian kritiků ani neumí pravopis...

3 Skitty2 Skitty2 | E-mail | Web | 29. listopadu 2012 v 17:20 | Reagovat

[2]: Zrovna to co jsi uvedla ty, je takovej ten příklad malých fakanů na facku. Z těch si vůbec nic nedělej. :)) Seš šikovná, tyhle děcka spíš závidějí, protože sami nedělají nic smysluplného.

4 Sayu Sayu | Web | 29. listopadu 2012 v 17:41 | Reagovat

Oh preboha, absolútnou náhodou som teraz zahliadla tento článok na úvodnej stránke blog.cz a Diuška, ty máš blog! :D Náhody sú skvelá vec. Ešte ti musím pochváliť design a presuniem sa k obsahu článku :)
Skvele si vystihla, čo mi už dlho leží na srdci. Ale presne naopak než ty - ja väčšinou "kritikov" stretávam v podobe ľudí, ktorí ti len vychvália veci a úplne odignorujú negatíva, lebo nedajbože, mohli by tým niekomu zraniť city. Čo je už tiež extrém, ktorému by sa ostatní mali vyvarovať.

5 Skitty2 Skitty2 | E-mail | Web | 29. listopadu 2012 v 17:46 | Reagovat

[4]: Sayuuu! Děkuji! :D
Tak, upřímně, tohle mě ani nenapadlo zmiňovat. Tak děkuji za doplnění. :) Ale je to zas jak u čeho... když je něco úžasného, tak jen smekávám svůj imagirnární klobouk a dílo nechávám dál žít. :)
A asi tenhle typ lidí přecejen vidím radši, než ty profesionální bezchybný lidi..

6 Sentencia Sentencia | Web | 30. listopadu 2012 v 9:54 | Reagovat

osobně se v ve výtvarné scéně pohybuji (nejspíš proto, že jsem ráda, že nakreslím sluníčko svým neteřím a i to vypadá postiženě). Takže opravdu obdivuju každého, kdo umí kreslit. Projížděla jsem tvoje výtvory a laickým okem - rozhodně je co chválit.
Kde se ale cítím dobře, je kritika literární. A tam je to vlastně dost podobné.Všichni kritizují o sto šest, ale že je kritika i pozitivní hodnocení, na to všichni kašlou. Hlavně na nikom a ničem nenechat nitku suchou. Nedej bože, když se k novému dílu dostanou "profesionálové". To je vážně konec, přesně jak jsi psala. A máš pravdu i v tom, že Češi jsou bohužel už takoví. Ty jsi špatnej, tohle je hrozný, to se ti nepovedlo, na co si to hraješ, běž se zahrabat, ale pozor.... já jsem king, který ví všechno a všechno má super. Je to smutný...

7 Anet Anet | Web | 1. prosince 2012 v 14:08 | Reagovat

Já s tvým článkem naprosto souhlasím, kritiku si ráda poslechnu kvůli chybám, abych se jich pro příště vyvarovala, ale né s tím, že budou do kritiky zapletena urážející a vulgární slova. Takové komentáře rovnou mažu.

8 Tara Tara | Web | 2. prosince 2012 v 16:59 | Reagovat

jo to je možná to, že mám sice rána tradiční umění, ale prostě ve škole se mi z něho nedostalo nic, samé lepení, vybarvování a tak. a když už něco tak, to učitelka zkazila tím, že si do mého "díla" cosi dokreslila, že by to tak vypadalo líp
Co sr týká kritiky, tak tu neovládala ani naše učitelka na gymnáziu, byla to spíše negativní kritika. To jsme měli za úkol vytvořit tři díla různými technikami... samozřejmě že kritizovala a vůbec nic nepochválila... to mě docela odradilo. ale to jen příklad. prostě někteří lidé si o sobě myslí jak jsou úžasní a lepší než někdo, a neradí jen kritizují, jak můžou.  asi si musí zvýšit sebevědomí na mladších lidech x/ Nejspíš by se tihle "profesinálové" měli zaměřit na sebe a nebo dávat hodnotný rady.

btw.: děkuji za pochvalu obrázku :)

9 Skitty2 Skitty2 | E-mail | Web | 2. prosince 2012 v 17:03 | Reagovat

[8]: To já výtvarku na základce vždycky nesnášela, takže mě nějaký dokreslení do mýho obrázku, nebo nějaká špatné slovo vůči němu nikdy nerozhodilo. :)
Díky za příklad.. je to bohužrel přesně to o čem tady píšu. Slovíčko "odradilo" je dost silné a smutné a mrzí mě, že tolik frekventované co se týče takovýhle kritiky..

10 Tara Tara | Web | 2. prosince 2012 v 17:51 | Reagovat

[9]:Jo na základce to bylo o ničem :D hlavně když jsme s učitelkou každý rok dělali to samý x/ a jedinýho dobrýho učitele na výtvarku jsme měli jen jeden rok...
Jop to je to samí a je to škoda. kdyby ti lidé řekli, jak to má být poradili nebo zkritizovali ale dodali že zkoušením to bude lepší, tak at se nevzdává... ale to ne, musejí začínat a končit tou špatnou kritikou x/ Bohužel lidi sou lidi

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama