Jak jsem se začala učit švédsky

20. května 2014 v 15:06 | Skitty2 |  Z deníčku
Už to nějaká doba bude. :) I když do studia jsem se naplno ponořila až začátkem listopadu 2013, poté co jsem si koupila TUTO učebnici švédštiny, tak švédštinu jsem se předtím učila asi již necelý půl roku. S tou učebnicí jsem mimochodem velmi spokojená, i když je jasné, že úplně nestačí a člověk se musí jazyku věnovat i z jiných zdrojů.
Zbožňuju němčinu a líbí se mi angličtina a francoužština, tak asi není nic zvláštního, že mě skandinávské jazyky tolik vzaly. Navíc, ze všech stran to na mě doléhalo - kamarádka se učí několik let norsky, kamarád se přestěhoval do norska, další kamarád studoval půl roku ve finsku a moje matka je finskem naprosto očarovaná (i když samozřejmě je finsko trochu mimo - švédsky se tam mluví) a tak trochu na mě měl vliv i všemiznalý Pewdiepie.
Nemohlo se stát nic jiného než to, že zkrátka podlehnu. A podlehla jsem ráda.
Jazyky mě nikdy nepřestanou fascinovat a myslím, že čím víc jazyků člověk umí - tím lépe. Navíc, jazyk nám umožní i trochu proniknout do země samotné. Např., jestli někoho zajímají severní příjmení, tak TOHLE je opravdu velmi zajímavý článek. (v angličtině)
Neznám člověka, kterýmu by se skandinávie nelíbila, i já jsem ní dost okouzlena, ač přiznávám, že žít bych tam rozhodně nechtěla. Ráda si čtu články o jejich způsobu života a zvycích... ale k tomuhle bych se nejspíše nikdy nedostala, kdybych se nezačala učit švédšky.
Líbí se mi, že z psané norštiny a dánštiny rozumím mnoho slov a mám pocit, že se zas mohu posunout někam dál - číst si švédské články, číst si švédské komentáře například na deviantartu atd., i když samozřejmě stále hojně používám slovník. :)
Přijde mi zajímavé, že švédština je vlastně velmi populární v České Republice (však si jen vemte kolik blogerek na blog.cz se učí švédsky!) a myslím, že naprosto oprávněně. Jazyk je to krásný.
Na začátku mě občas přepadla otázka jestli není takové učení úplně zbytečné... však je to jazyk, který má rodilých mluvčí skoro stejně jako čeština! Ale určitě není. Žádné učení jazyka není zbytečné, když to člověka baví a chce se více dozvědět o určité zemi. Navíc, když umíte německy a anglicky (někteří říkají ještě právě i francouzsky, ale to jsem se nikdy neučila), tak švédština bude pro vás poměrně jednoduchá. V opačném případě vám dá nějakou slovní zásobu. :) Ale nelze se toho samozřejmě držet zuby nehty - například anglická slova gift a glass rozhodně nemají stejný význam. Ve švédštině je gift - ženatý; glass - zmrzlina.
Možná, že švédsky mluví jen nějakých 10,5 milionů lidí (zdroj), ale ten okruh je doopravdy větší. Já třeba skoro bez problému komunikuju s kamarádem z Norska. :)
Koneckonců, švédština mi i tak trošku pomáhá v angličtině, protože většina stránek zabývajicí se švédštinou jsou samozřejmě v angličtině (v němčině jsem je upřímně nehledala, tak nevím, máte někdo nějaký tip?). Ale to se zas dostávám k tomu, že učit se další jazyk bez nějaké pokročilejší znalosti angličtiny asi vážně nemá smysl...

Učíte se taky ještě někdo? :)
 


Komentáře

1 Guizmo Guizmo | 20. května 2014 v 15:27 | Reagovat

Já se učím švédsky vždycky, když slyším Pewdiepiee nadávat ^^

2 lifeisfine lifeisfine | E-mail | Web | 20. května 2014 v 16:09 | Reagovat

Túžim sa naučiť jeden zo škandinávskych jazykov. Veľmi láka ich kultúra. A pri otázke, aký jazyk sa budem učiť ako samouk som vyberala podľa krajín, kde sa používa. Nikdy by som sa neučila napr. Taliančinu alebo Španielčinu, pretože k tým krajinám ma absolutne nič neláka. Takže výber bol jasný. Ale neviem sa rozhodnúť. Fínština, Nórština alebo Švédčina? Poradíte mi? :D

3 Narween Black Narween Black | Web | 20. května 2014 v 16:42 | Reagovat

Škandinávske jazyky ma fascinujú ale pripadajú mi dosť ťažké (obzvlášť fínčina). Stále sú však sympatickejšie ako hebrejčina, turečtina a pod. :D
Najviac mi je sympatická švédčina a dánština, a či by som sa ich niekedy chcela naučiť ? Určite. Mám rada učenie sa jazykov, tak prečo nie práve Dánština či niečo iné ? :D

4 Anička Anička | Web | 20. května 2014 v 17:16 | Reagovat

Taky se učím švédsky a ráda slyším, že jsou i další lidi, kterým se tento jazyk líbí. Zrovna před týdnem jsem přiletěla ze Švédska :) Tu učebnici znám, ale ve škole jsme se z ní neučili. Teď se spíš snažim dívat na filmy, číst knížky, psát dopisy a konverzovat.
Taky se ráda učím cizí jazyky.
Držím palce se švédštinou =)

5 Maurice Maurice | Web | 20. května 2014 v 18:20 | Reagovat

Po švédsky sa neučím, ale tieto krajiny ma veľmi zaujímajú a určite by som sa tam rád pozrel! :) Ale inak to je veľmi pekný jazyk. Ja osobne viem okrem slovenčiny po maďarsky, anglicky, nemecky a španielsky, takže nad švédštinou neuvažujem :D
Veľa šťastia pri učení, určite to nie je ľahké!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama