Listopad 2014

Budka na kampě

26. listopadu 2014 v 14:46 | Skitty2 |  Tempera
Před nějakou dobou jsem vám slíbila ukázat mé klauzurní práce... a furt jsem to neudělala, tak to napravíme ne?

(Datum vzniku: 1.6.2014)

Pro více informací bych doporučila navštívit TENTO článek, abych se nemusela opakovat. Jen bych ráda podotkla, že to bylo focené z poměrně blbého úhlu a to u takto velkých formátů dělá trochu bordel - na originálu byla budka mírně nahoře, na fotce se však kvůli perspektivě obrázku snesla dolů.
Konkrétně u tohoto mi bylo vytknuto, že to nemá hloubku. Co už.

Jak úspěšně zvládnout autoškolu

25. listopadu 2014 v 17:16 | Skitty2 |  Ode mě k čtenářům
Co si budeme povídat, autoškola není zas tak těžká věc, ale spousta lidí může mít strach ze závěrečných testů a jízd; tak jako jsem měla i já.
Jelikož já jí mám už nějaký ten pátek za sebou (od tohoto článku je to víc jak půl roku), tak jsem se rozhodla sepsat nějaké rady jak autoškolu zvládnout pokud možno co nejlépe a co s nejmenšími nervy - prostě abyste byli naprosto připravení. :)

Testy jsou samozřejmě ta lehčí část, tak začneme nejdříve s těmi.
 • Pokud máte v odpovědi na otázky tyto výrazy:
  Podle zvláštního předpisu
  Předepsaná
  Obecní úřad s rozšířenou působností
  … Jedná se vždy o správné odpovědi (s výjimkou jsem se nesetkala, ale samozřejmě se tím slepě neřiďte.)
 • Pokud máte v otázce větu "jiná než předepsaná", odpověď bude vždy záporná (nesmíte například nikdy používat jiná než předepsaná světelná zařízení)
 • Jestliže se v odpovědích ocitne možnost: a) omezit; b) ohrozit; c) něco úplné jiného, vždy bude správná odpověď pouze ohrozit. (Pozor! Pokud bude například v možnosti c) ohrozit i omezit, toto pravidlo již neplatí.)
 • Skoro nikdy není správně odpověď, ve které máte slovo "pouze" (Výjimka: Strážník obecní policie je oprávněn zastavovat vozidla pouze ve stejnokroji obecní policie)
 • Pokud máte otázku ve smyslu, kdy máte něco nahlásit, nebo udělat, vyberte vždy ten nejkratší časový úsek.
 • Pamatujte, že pěší zóna = obytná zóna. Minimálně v odpovědích. :))
 • Důkladně si hlídejte v otázkách "snížená a nesnížená viditelnost" - to konečnou odpověď naprosto mění.
 • Jestli vás čas netlačí, projeďte si všechny otázky a vyscreenujte si odpovědi (Print Screen + Malování, nebo za pomocí speciálního programu), u kterých si nejste 100% jistí. Při učení se pak věnujte jenom těmto otázkám a ušetřete si čas. Většina otázek se stejně jen opakuje. (Osobně doporučuji na projetí otázek http://etesty.mdcr.cz/Default.aspx - nedávejte si však soubor všech otázek, naskočili by vám do toho otázky jak pro skupinu A, tak B, C i D. Dále pak taky velmi doporučuji program Autoškola testy od Vogel, kde najdete o trochu více otázek, které budete potřebovat. Je to však placený software.)
 • Pozor u ostrého testu na to, když se budete vracet k již vyplněným otázkám. Nervy vám budou pracovat tak i tak a může se klidně stát, že si dobré věci opravíte na špatné. Zbytečně je tedy neopravujte, pokud jste si při jejich zaškrtnutí byli jistí.
 • Opravdu doporučuju se na testy nadrtit, abyste šli s naprosto čistým svědomím, že je umíte.

To je vše. Pokud se budete tohoto držet, test zvládnete levou zadní. Ale co jízdy?
 • Tvařte se optimisticky a sebevědomě! To především. Nedávejte na sobě znát nějaký stres, komisař by si na Vás mohl smlsnout. Nepřehánějte to ale hlavně s tím sebevědomím. Mělo by být na vás znát, že víte, co děláte, ale neměli byste působit jako frajírek, který "ví všechno" a automaticky očekává řidičák.

 • Zkuste s komisařem trochu mluvit, pokud to situace aspoň trochu dovolí. Zkrátka zkuste trochu prolomit tu chladnou atmosféru.

 • Neobhajujte se, pokud vám není naprosto křivděno! Kdyby vám komisař opravdu křivdil, váš instruktor se určitě zastane. Když uděláte nějakou chybu, přijměte jí a nenechte se ní hlavně vykolejit. Neztrácejte tu masku sebevědomého řidiče, malé chyby děláme každý.

 • Když vám chcípne auto, absolutně to nevadí. Není to považováno za chybu. Klidně se můžete optat i vašeho instruktora, určitě vám to potvrdí (při zkoušce mi taky chcíplo auto).

 • Koukejte se neustále a zřetelně do zrcátek! Z nějakého důvodu jsou na to komisaři dost často vysazení. Koukejte se při každým blinkru, koukejte se furt!

 • Je od vás očekávaná především bezpečná jízda. Je samozřejmé, že jízdu nebudete mít ještě tak čistou, občas vám bude auto řvát anebo cukat. Jste teprve na začátku a plynulou a čistou jízdu získáte až praxí. Dávejte proto především pozor na bezpečnost.

 • Zkuste se někdy podívat na vašeho instruktora, třeba pro vás bude mít nějakou radu.

 • Jeďte spíš pomalu, abyste měli kontrolu nad celou situací.

 • Před každým přechodem, na který nemáte čistý výhled, automaticky zpomalujte!

 • Nemusíte za každou cenu brzdit na oranžovou, obzvlášť určitě ne pokud máte za sebou nalípnuté jiné auto.

 • Je možné, že se vás na něco komisař během jízdy zeptá - počítejte s tím, aby vás jednoduchou otázkou naprosto nerozhodil.

A ten nejhlavnější bod na konec:
 • Vůbec nevadí, když nedáte jízdy na poprvé. Občas může být opravdu komisař idiot a vyčte vám úplně všechno. Nebo nemusíte mít svůj den vy. Je to v pořádku a svět se z toho nezboří. Zvládněte především testy a do jízd dejte všechno. Uvidíte jak to dopadne. :)
Ne se všema bodama musíte souhlasit, však každý komisař a každá zkouška je jedinečná. Pokud máte nějaké rady, přihoďte je do komentářů, třeba někomu pomůžete.

Akicon 2014

5. listopadu 2014 v 1:55 | Skitty2 |  Z deníčku
Jelikož byly už napsané všemožné reporty, vzala bych to jen stručně a rychle.
Pokud vám nadpis nic neříká, pravděpodobně se nijak nezajímáte o anime/mangu/japonsko a nebo nežijete v Praze; jak už možná můžete tušit, jedná se o con (nebo-li akci) zaměřujicí se na anime, mangu a japonsko, odehrávajicí se každoročně v Praze na přelomu října a listopadu.
Jedná se o poměrně velkou akci a protože nemám chuť a snad ani čas nějak vám jí více přibližovat, doporočuji se přímo podívat na OFICIÁLNÍ STRÁNKY, nebo na FACEBOOK, kde můžete dohledat více informací v případě vašeho zájmu.

Navštěvuji spoustu festivalů, conů a srazů, které se nějakým způsobem dotýkají anime, fantasy, nebo her a tak se tedy nebojím říct, že mám určitý přehled. Z tohoto pohledu můžu říct, že Akicon se rozhodně řadí mezi ty silnější akce a doporučuji ho všemi deseti. Jestli ale máte v plánu ho navštívit, budete se muset registrovat alespoň tři měsíce předem (raději ale ještě dříve), protože lístky se vyprodávají velmi rychle.
Letošní ročník byl úžasný, počasí nám docela přálo a opět se sešlo spoustu pěkných cosplayů. Přednášky mě nijak nezaujaly, ale na těch, na kterých jsem byla, se mi líbily.
Tři dny předem jsem si také šila cosplay, ale mému potkanovi se podařilo ho celý rozkousat, takže jsem měla velký prd. Co už. Teď začnu šít cosplay na Animefest, chci mít velkou časovou rezervu - znám se.


Fotka ukazuje teprve postup šití ještě nedokončené sukně. Tohle mělo být na cosplay Sereny:


Ale jak to prostě občas bejvá... ne všechno se povede. :)
Kdysi jsem říkala, že bych vám ráda ukázala nějaké mé cosplaye (momentálně vlastním 4), tak se snad k tomu nějak brzo dostanu. Na živo mě ale budete moct vidět na Pragoffestu.

Ale zpátky k Akiconu: letos jsem poznala dalších pár nových lidí, viděla staré tváře a zkrátka se skvěle bavila. Snad tedy bych chtěla vyjádřit jen jedno velké DÍK za super akci. :)