Tutorial: Traditional Art

Tutorial: Akrylová paleta

18. listopadu 2011 v 10:04 | skitty2.deviantart.com
Výtvarníci s akrylem určitě chápu jak to s ním vlastně je. Voděodolný, nezbavitelný a rychleschnoucí médium, které díky těmto faktorům může dosti znepříjemnit naše výtvarnictví. Já si proto pro své práce s akrylem dělám speciální paletu, která tyto jeho přirozené schopnosti alespoň potlačuje, bez toho abych musela dávat peníze do drahých přípravků, které mají podobné účinky.
Mnoho artistů si pro práci s akrylem jednoduše bere papíry, na které potom dává barvy (k mému údivu se dokonce i prodávají nějaký "spešl" ve tvaru koleček, prý právě pro práci s akrylem. Upřímně, je nutné si takhle plácat peníze?). Já jsem se rozhodla takovou paletku ještě trochu vylepšit.

1) Nejdříve navlíkneme papír do ochranné folie, aby voda neprosakovala. Kdyby se používal obyčejný papír, nejen že by na stole poté zůstaly zbytky vody, papír by i vodu nacucl a běhat sem-tam jenom proto, aby jsme vždy ubrousek znova namočili, je trochu zbytečné.
Osobně bych spíš doporučovala do folie nějaký tvrdší papír. Je lepší mít paletu, která drží tvar, ne? :) Nemusí se hned jednat o čtvrtku, stačí namočit obyčejný papír a nechat ho uschnout. Fotka nahoře porovnává tento rozdíl po a před - po uschnutí, před namočením.
Klíčovou věcí pro celou paletu je obyčejný ubrousek. Dokud se nějak nerozedře, dá se používat vesměs furt. Aspoň vám zůstanou zohýbané kraje, které nebudou vyčnívat a okápavat :)
2) Ubrousek namočte. Pozor ať se vám neroztrhá.
3) A ještě jako okápajicí ho položte na folii.
4) Přiložte vrchní papír. Pokud nemáte rozdělanou práci, nikdy nepoužívejte již použitou paletu. (Narozdíl od jiných medii - akryl tak razantně nesbírá a neředí spodní barvu. Je přecejen po zaschnutí voděodolný.) Já vzhledem ke své práci musela použít starou paletu, aby moje žlutá neměla sluníčkovský odstín, ale takový dozelena s kterým pracuji po celou dobu obrázku. Také jako vrchní papír rozhodně nepoužívejte tvrdé papíry, voda by tolik neprosakovala
5) A čas na práci :)
Ještě bych chtěla dodat, že při používání takové palety není ani nutné akryl jakkkoliv ředit vodou. Z vlastní zkušenosti ale vím, že kelímek s vodou se přecejen hodí :) určitě aspoň na první tah a namočení štětce do barvy

Našla jsem i podobný tutorial v angličtině, tak na něj udělám reklamu - ZDE.
 
 

Reklama